Anne Kanından DNA Testi Ankara

  Anne kanından DNA testi Ankara, gebeliğin 10. haftasından itibaren uygulanabilen bir tarama testidir. Gebeliğin erken dönemlerinde, bebekte görülebilecek kromozom anomalilerinin tespit edilmesi için anne kanından DNA testi yapmak mümkündür. Fetal DNA testi olarak da bilinen bu yöntemde, bebekteki kromozom anomalileri, anne kanından alınan örneğin analizi ile tespit edilir. Anneden alınan kan örneğindeki bebeğe ait serbest genetik materyalleri tespit edebilen fetal DNA testi, oldukça kısa sürede sonuç veren bir yöntemdir. Ayrıca fetal DNA testi, gebelik döneminde uygulanan diğer tarama testlerine oranla, çok daha güvenilir sonuçlar verir. Gebeliğin 10. haftasından itibaren yapılabilen bu test sayesinde, down sendromu gibi kromozom bozukluklarının, gebeliğin erken dönemlerinde tespit edilmesi mümkün olmaktadır.

  Yazımızın devamında anne kanından DNA testi hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz. Ankara anne kanından DNA testi yaptırmak için kliniğimizle iletişime geçebilir ve Doç. Dr. Demet Kokanalı’dan randevu alabilirsiniz.

  Gebelikte Tarama Testleri Nedir?

  Bebeğin gelişiminin takip edilebilmesi ve anne adayının sağlığının kontrol altında tutulması amacıyla, gebeliğin belirli dönemlerinde tarama testi olarak adlandırılan tetkikler yapılır. Tarama testleri, bebekte ortaya çıkabilecek kromozom anomalilerinin tespit edilmesini sağlar. Ayrıca, annede oluşabilecek gebelik şekeri gibi hastalıkların da erken teşhisini mümkün kılar. Böylece, hem annenin, hem de bebeğin sağlığı, gebelik sürecinde korunmuş olur.

  Gebelik sürecinde başvurulan tarama testleri;

  • İkili tarama testi,
  • Üçlü tarama testi,
  • Şeker yükleme testi,
  • NST testi olarak karşımıza çıkar.

  Bu testlerden ikili ve üçlü tarama testi, bebekte gelişebilecek kromozom anomalileri ile omurilik ve beyinde oluşabilecek anomalilerin tespiti için yapılır. Gelişen teknoloji ile birlikte, kromozom anomalilerinin tespitini mümkün kılan bu testlere bir yenisi eklenmiştir. Anne kanından DNA testi, hem erken gebelik döneminde kromozom bozukluklarını tespit etmeyi, hem de oldukça güvenilir sonuçlara ulaşmayı sağlar.

  Anne Kanından DNA Testi Ankara Nedir?

  Anne kanından DNA testi Ankara, gebeliğin 10. haftasından itibaren uygulanabilen bir tarama testidir. Ortalama bir hafta gibi kısa bir sürede sonuçlara ulaşılabilen bu yöntemde, ortaya konulan sonuçlar, diğer tarama testlerine oranla, çok daha güvenilirdir. Böylece, hamilelik sürecinin oldukça erken dönemlerinde, bebekteki gelişimsel problemlerin tespit edilmesi mümkün olur.

  Fetal DNA testi olarak da bilinen bu yöntem, 1997 yılında yapılan çalışmalar sonucunda gelişmiştir. Bu çalışmalar, anne kanında bulunan bebeğe ait DNA materyallerinin tespitinin mümkün olduğunu ortaya koymuştur. 2010 yılından beri klinik uygulamalarda kullanılmaya başlanan bu yöntem,  anneden alınan kan örneğini ile bebeğe ait serbest genetik materyallerin, anne kanından tespit edilmesini ve analizini sağlar. Anne kanının içerdiği bebeğe ait DNA parçaları 5. haftadan itibaren tespit edilebilir. Ancak, analiz için yeterli olan anne kanındaki fetal DNA seviyesine, 10. haftadan sonra ulaşılır.

  Anne Kanından DNA Testi Nasıl Yapılır?

  Anne kanından DNA testi yapılabilmesi için gebeliğin 10. haftasından sonra, anneden kan örneği alınır. Anneden alınan kandan elde edilen fetal DNA, izole edilir ve saflaştırılır. Yeni Nesil Dizileme (YND) ismi verilen bir teknoloji kullanılarak, DNA moleküllerini içeren tüm genom, bu yöntemle analize tabi tutulur.

  Ankara anne kanından DNA testi hakkındaki tüm sorularınız için kliniğimizle iletişime geçebilir ve Doç. Dr. Demet Kokanalı’dan randevu alabilirsiniz.

  Anne Kanından DNA Testi Ne Amaçla Yapılır?

  Anne kanından DNA testi, bebekteki kromozom anomalilerinin tespiti için uygulanan bir yöntemdir. Genellikle down sendromu testi olarak bilinse de, kromozom anomalilerinin neden olduğu birçok hastalığın erken teşhisinde kullanılır.

  • Down sendromu,
  • Patau sendromu,
  • Edwards sendromu,
  • Turner sendromu,
  • Jacobs sendromu,
  • Cri Du Chat sendromu,
  • Prader – Willi sendromu,
  • Klinefelter sendromu,
  • 1p36 Delasyon sendromu,
  • Angelman sendromu,
  • 22q delasyonu,
  • Cinsiyet anöploidileri olarak adlandırılan, cinsiyet kromozomları olan X, Y kromozomu anomalileri gibi birçok kromozom bozukluğunun anne kanından DNA testi ile tespiti mümkündür.

  Anne Kanından DNA Testinin Avantajları Nelerdir?

  Anne kanından DNA testi, diğer tarama testlerine oranla çok daha güvenilir sonuçlar vermesi yönünden avantajlıdır. Down sendromu gibi hastalıklar, anne kanından DNA testi ile %99 gibi yüksek bir güvenilirlik oranıyla tespit edilebilir. Ayrıca, gebeliğin 10. haftasında uygulanabilen bir test olması, kromozom bozukluklarının oldukça erken dönemde teşhis edilmesine olanak sağlar.

  Anne Kanından DNA Testi Ankara Fiyatları 2021

  Fetal DNA testi olarak da bilinin bu yöntemin fiyatları klinikten kliniğe değişebilir. Ankara anne kanından DNA testi fiyatları hakkında detaylı bilgi için kliniğimizle iletişime geçebilir; randevu alabilirsiniz.

  Şimdi Ara!
  Yol Tarifi