Dış Gebelik Tedavisi Ankara

  Normal bir gebelik sürecinde, kadının yumurta hücreleri ile erkeğin sperm hücreleri, fallop tüplerinde karşılaşır ve burada döllenme gerçekleşir. Döllenmiş olan yumurta, rahme tutunarak, yerleşir ve gelişir. Rahim, gebelik sürecinde bebeğin gelişimini tamamladığı organdır. Döllenmiş yumurtanın rahim dışında bir yere tutunması, dış gebeliğe sebebiyet verir. Genellikle fallop tüplerinde karşılaşılan bu durum, yumurtanın sağlıklı olarak gelişmesini imkânsız hale getirir. Dış gebelik aynı zamanda, anne sağlığı için de büyük bir risk barındırır. Özellikle dış gebeliğin tüplerde gerçekleşmesi, tüplerin yırtılmasına ve kanama olmasına neden olabilir. Bu durum, kadınlarda bir daha çocuk sahibi olmamaya neden olabileceği gibi, kanama nedeniyle hayati tehlike de oluşturur. Bu nedenle, dış gebeliğin erken teşhis ve tedavisi çok önemlidir. Yazımızın devamında dış gebelik nedenleri, dış gebelik belirtileri ve dış gebelik tedavisi hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz. Dış gebelik tedavisi Ankara için kliniğimizle iletişime geçebilir ve Doç. Dr. Demet Kokanalı’dan randevu alabilirsiniz.

  Dış Gebelik Nedir?

  Dış gebelik, kadınlarda sıklıkla karşılaşılan ve oldukça ciddi sonuçlar doğurabilen bir problemdir. Normal şartlar altında rahme tutunup, gelişimini burada tamamlaması gereken döllenmiş yumurta, dış gebelikte rahim dışında bir alana tutunur. Genellikle fallop tüpleri, rahim ağzı ve rahmin vajinaya bağlanan boyun kısmı olan servikste dış gebelik gerçekleşir. Ancak, dış gebelik vakalarının %95 gibi büyük bir oranında, döllenmiş yumurtanın tüplere yerleştiği görülür.

  Rahim dışındaki bu alanlardan birine tutunan yumurta, burada büyümeye devam eder. Ancak, rahim dışı bir alanda, gelişimin sağlıklı bir şekilde sürdürülme olasılığı yoktur. Bu nedenle, dış gebelikte hamileliğin sağlıklı şekilde tamamlanması, imkânsızdır. Ayrıca, büyümeye devam eden yumurta, tutunduğu bölgedeki dokulara zarar vermeye başlar. Bu durum, organlarda yırtılmalara ve iç kanamaya neden olabilir. Bu nedenle, hastalar oldukça ciddi medikal durumlarla karşılaşabilir. Fallop tüplerinin veya rahim boynunun zedelenmesi, ileride çocuk sahibi olmayı imkânsız hale getirebilirken. Bu tahribat sonucu ortaya çıkan iç kanama, hasta için ölümcül olabilir. Bu nedenle, dış gebeliğin erken teşhisi ve tedavisi çok önemlidir.

  Dış Gebelik Belirtileri Nelerdir?

  Tüm hamileliklerin %2’sinde dış gebelik görülebilir. Dış gebelik, normal hamileliklerde ortaya çıkan erken dönem gebelik semptomlarına benzer belirtilere sebep olabilir. Ancak dış gebelikte, normal hamileliklerde görülmeyen vajinal kanama gibi belirtiler de bulunur. Genellikle karşılaşılan dış gebelik belirtileri;

  • Adet gecikmesi ile birlikte kasık ağrısı ve kanama
  • Göğüslerde şişlik ve hassasiyet,
  • Baş dönmesi,
  • Yorgunluk hali ve halsizlik,
  • Lekelenme şeklinde vajinal kanamalar,
  • Pelviste ağrı,
  • Fallop tüplerinde kanama olması durumunda açığa çıkan omuz ağrısı ve bağırsak hareketlerinde güçlük,
  • Fallop tüplerinde yırtılma olduğu durumlarda görülen karında şiddetli ağrı, sersemlik hissi, bayılma olarak karşımıza çıkar.

  Dış gebelik, hastalar için hayati tehlike barındıran bir durumdur. Bu nedenle, bu belirtileri gösteren hastaların, acil olarak bir kadın doğum uzmanı hekime başvurmaları gerekir. Ankara dış gebelik tedavisi için kliniğimizle iletişime geçebilir ve Doç. Dr. Demet Kokanalı’dan randevu alabilirsiniz.

  Dış Gebelik Teşhisi Nasıl Konulur?

  Dış gebelik, normal gebelikteki ile benzer belirtilere neden olduğu için teşhis edilmesi zor olabilir. Ancak, erken teşhisin de oldukça önemli olduğu bir rahatsızlıktır. Bu nedenle, dış gebeliğin teşhisinde yararlanılan bazı yöntemler bulunur.

  Kan ve idrar testi sonucu hamile olduğu belirlenen hastalarda ultrasonla görüntüleme yapılırken, rahim içerisinde gebelik kesesinin oluşmadığı tespit edildiğinde, dış gebelikten şüphelenilir. Ayrıca sağlıklı bir gebelik sürecinde, uygulanan beta hCG ve progesteron hormon testlerinde,  hormonunu seviyelerinin düzenli olarak artış göstermesi beklenir. Dış gebelikte ise progesteron ve beta HCG seviyelerinde istenen ve beklenen artış gözlenmez. Beta hCG testi iki gün arayla uygulanır. İki test arasında beta HCG ve progesteron seviyesinde  artış görülmez ve rahim içinde gebelik kesesi tespit edilmezse, dış gebelik tanısı konulabilir.

  Dış Gebelik Tedavisi Ankara Nasıl Yapılır?

  Dış gebelik tedavisinde, iki farklı yöntemden bahsetmek mümkündür. Hangi yöntemin seçileceğinde ise hastanın medikal durumu ve dış gebeliğin erken teşhis edilip edilemediği önemli faktörler olarak karşımıza çıkar.

  Dış gebelik tedavisinde ilk yöntem, ilaçla tedavidir. Genellikle dış gebeliğin erken teşhis edildiği, hastanın medikal durumunun acil müdahale gerektirmediği durumlarda, bu yöntemden yararlanılır. İlaçla dış gebelik tedavisinde, vücuttaki hamilelik dokusunun yok edilmesinde görev alan bir ilaç, enjeksiyon yöntemiyle hastalara verilir. Yapılan bu iğne ile dış gebelik sonlandırılmış olur.

  İç kanama gibi bir durumun tespit edilmesi halinde ise, hastalar acil olarak ameliyata alınır ve kanama cerrahi müdahale ile sonlandırılır. Hastanın fallop tüplerinde oluşan hasar, cerrahi yöntemlerle giderilmeye çalışılır. Ancak, fallop tüplerinin aşırı zarar gördüğü durumlarda, tüplerin alınması gerekebilir.

  Dış Gebelik Tedavisi Ankara Fiyatları 2021

  Dış gebelik tedavisi, hangi yöntemle gerçekleştirildiğine göre farklı fiyatlara sahip olabilir. Ayrıca ücretler, klinikten kliniğe de değişebilir. Ankara dış gebelik tedavisi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için kliniğimizle iletişime geçebilir ve randevu alabilirsiniz.

  Şimdi Ara!
  Yol Tarifi