Dört Boyutlu Ultrason Ankara

  Ses dalgalarını kullanarak, vücut içerisindeki doku ve organların görüntülenmesi, ultrason olarak adlandırılır. Ultrason ile görüntülemeden, hamilelik sürecinde anne ve bebek sağlığının takip edilmesinde ve birçok hastalığın tanı ve tedavisinde yararlanılır. Hamilelik sürecinde, standart iki boyutlu ultrasonun yanı sıra, detaylı ultrasonografik görüntüleme yapılması da mümkündür. Detaylı ultrason ile bebeğin üç boyutlu olarak görüntülenmesi mümkün olur. Bu sayede, hem bebekte ortaya çıkabilecek gelişimsel problemlerin daha rahat gözlemlenmesi, hem de ebeveyn adaylarının bebeklerini daha net görebilmesi sağlanır. Dört boyutlu ultrason Ankara, bebeğin hem üç boyutlu olarak, hem de eş zamanlı görüntülenmesine olanak sağlar. Yani, üç boyutlu ultrasona zaman boyutunun da eklenmesi ile dört boyutlu ultrasonografik görüntüleme yapılır.

  Yazımızın devamında dört boyutlu ultrason hakkında merak edilen tüm bilgileri bulabilirsiniz. Ankara dört boyutlu ultrason ile görüntüleme için kliniğimizle iletişime geçebilir ve Doç. Dr. Demet Kokanalı’dan randevu alabilirsiniz.

  Ultrason Nedir?

  Ultrason teknolojisi, insan kulağının duyamayacağı frekanstaki ses dalgalarının kullanılmasıyla görüntüleme yapmayı sağlar. İlk olarak, 1. Dünya Savaşı esnasında, denizaltıların görüntülenmesi için kullanılan bu teknoloji, sonrasında tıbbi amaçlı da kullanılmaya başlanmıştır. Yüksek frekanslı ses dalgalarının medikal amaçlı görüntülemede ilk kez kullanılması, 1943 yılında gerçekleşir. Kadın hastalıkları ve doğum alanında ultrason ile görüntüleme yapmaya ise 1970’li yıllarda başlanmıştır.

  Ultrason esnasında, insan kulağının duyamayacağı yüksek frekans aralığındaki ses dalgaları, bir prob aracılığıyla, vücut içerisine gönderilir. Bu ses dalgalarının doku ve organlara çarpıp geri yansımasıyla da, görüntü oluşturulur. Oluşturulan bu görüntü ekrana yansıtılarak, hekim tarafından incelenir ve yorumlanır.

  Ultrason ile görüntüleme, hem gebelik sürecinde bebeğin gelişimini takip etmek amacıyla, hem de birçok hastalığın tanı ve tedavisinde yararlanılan bir yöntemdir. Görüntüleme yapma alanına bağlı olarak, farklı ultrason çeşitlerinden bahsetmek mümkündür. Bunlar;

  • Rahim ve yumurtalıkların görüntülenmesini sağlayan pelvik ultrason,
  • Karın boşluğundaki organların görüntülendiği abdominal ultrason,
  • Kadın üreme organlarının ve komşu organların damar yapılarının incelendiği transvajinal ultrason,
  • Damar hastalıklarının teşhisi için uygulanan renkli doppler ultrason olarak karşımıza çıkar.

  Ayrıntılı Ultrason Nedir?

  Standart iki boyutlu ultrason, normal bir hamilelik sürecinde, bebeğin gelişiminin takip edilmesi için genellikle yeterli olur. Ancak, bebekte bazı hastalıklardan şüphelenildiğinde veya ailenin bebeği daha detaylı olarak görme talepleri olduğunda, ayrıntılı ultrasona başvurulabilir. Üç boyutlu ultrason, bebeğin çok daha net bir görüntüsünün elde edilmesini sağlar. Böylece, yarık dudak, fazla parmak, yüz deformiteleri, omurilik sorunları gibi gelişimsel problemler, daha kolay teşhis edilebilir. Ayrıca, ailelerin bebeklerini henüz doğmadan çok daha net bir şekilde görme olanakları olur.

  Dört Boyutlu Ultrason Ankara Nedir?

  Üç boyutlu ultrasonda, anne karnındaki bebeğin en, boy ve derinlik boyutlarıyla birlikte görüntülenmesi yapılır. Buna zaman boyutunun da eklenmesi ile dört boyutlu ultrason çekilmesi mümkün hale gelir. Dört boyutlu ultrason ile görüntüleme yapılırken, bebeğin anne karnındaki görüntüsü, eş zamanlı olarak ekrana yansıtılır. Bu sayede aileler, bebeğin hareketlerini ve mimiklerini görebilme şansı elde ederler. Bu durum, anne ve baba adayının, henüz anne karnında olan bebekleriyle bağ kurmalarını sağlar.  Ayrıca, bebeğin detaylı bir görüntüsünün elde edilmesi, karşılaşılabilecek gelişimsel problemlerin de daha kolay tespit edilmesine olanak tanır. Ankara dört boyutlu ultrason için kliniğimizle iletişime geçebilir ve Doç. Dr. Demet Kokanalı’dan randevu alabilirsiniz.

  Dört Boyutlu Ultrason Ne Zaman Çekilir?

  Gebeliğin 16. haftasından sonra, dört boyutlu ultrason çekilmesi mümkün hale gelir. Ancak, dört boyutlu ultrasonda net bir görüntünün elde edilmesi için en uygun zaman, hamileliğin 6. ve 7. ayları arasındaki dönemdir. Bu dönemde, bebeğin deri altındaki yağ dokusu gelişmeye başlar ve bu sayede, daha kaliteli bir görüntü elde edilebilir. 7. aydan sonra ise bebek, doğum pozisyonuna geçmeye başlar ve pelvise doğru iner. Bu durum nedeniyle, dört boyutlu ultrasında net bir görüntü elde etmek zorlaşır.

  Dört Boyutlu Ultrason Nasıl Çekilir?

  Dört boyutlu ultrason, iki boyutlu ultrasonla aynı çalışma prensibine sahiptir. Yüksek frekanslı ses dalgaları, ultrason cihazına bağlı bir prob yardımıyla vücut içerisine gönderilir. Ses dalgalarının daha rahat iletilmesini sağlayan bir jel, anne adayının karın bölgesine uygulanır.  Organ ve dokulardan yansıyan ses dalgaları ile görüntü oluşturularak, eş zamanlı olarak ekrana yansıtılır.

  Dört Boyutlu Ultrason Ankara Fiyatları 2021

  Dört boyutlu ultrason fiyatları klinikten kliniğe değişebilir. Ankara dört boyutlu ultrason fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için kliniğimizle iletişime geçebilir ve randevu alabilirsiniz.

  Şimdi Ara!
  Yol Tarifi