Gebelik Öncesi Danışma Ankara

  Gebelik öncesi danışma Ankara; çocuk sahibi olmayı düşünen çiftlerin, hamilelik sürecini olumlu şekilde geçirebilmek için kadın doğum uzmanı bir hekimden aldıkları danışma hizmetidir. Bu süreçte, ebeveyn adayları medikal açıdan gebeliğe etki edebileceği düşünülen tüm yönler dikkate alınarak değerlendirilirler. Ayrıca bu danışmanlık, ebeveyn adaylarının gebelik sürecinde karşılaşabilecekleri tüm durumlar hakkında bilgilendirilmelerini de içerir. Bu sayede, hamilelik döneminde yaşanabilecek, olumlu ve olumsuz tüm değişikliklere karşı hazır hale gelinmiş olunur. Kronik rahatsızlıkları ve gebelik sürecinde olumsuzluklarla karşılaşma ihtimali bulunan ebeveynler için, anne ve bebek sağlığını korumaya yönelik girişimler, gebelik öncesinde başlatılmış olur.

  Yazımızın devamında gebelik öncesi danışma hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz. Ankara gebelik öncesi danışmanlık için kliniğimizle iletişime geçebilir ve Doç. Dr. Demet Kokanalı’dan randevu alabilirsiniz.

  Gebelik Öncesi Danışma Ankara Nedir?

  Gebelik öncesi danışma; ebeveyn adaylarının, hamilelik sürecini etkileme ihtimali bulunan tüm medikal yönlerden değerlendirilmesi sürecidir. Bu sayede, eğer varsa gebelik sürecinde anne ve bebek sağlığına olumsuz etki edebilecek sağlık problemlerinin tespit edilmesi mümkün olur. Ayrıca, anne ve baba adayları, 40 haftalık gebelik sürecinde karşılaşacakları süreçler hakkında bilgilendirilirler. Böylece, hamilelik süreci her açıdan çok daha kontrollü ve sağlıklı bir şekilde geçirilebilir.

  Gebelik öncesi danışmanlık hizmeti kapsamında, anne ve baba adayının fiziksel, sosyal ve genetik durumu, bir kadın doğum uzmanı hekim tarafından incelenir. Genetik yapı, fiziksel özellikler, yaş, kilo, beslenme alışkanlıkları gibi faktörler, gebelik süreci üzerinde oldukça etkilidir. Gebelik öncesi danışma sürecinde tüm bu faktörler, anne ve bebek sağlığı açısından ele alınır. Uzman hekimin değerlendirmesi doğrultusunda, ebeveyn adayları daha sağlıklı bir hamilelik süreci geçirmek için yapmaları gerekenler konusunda bilgilendirilirler. Özellikle beslenme, egzersiz ve yaşam biçimi alışkanlıkları hakkında belirli öneriler ile hamilelik sürecinin daha sağlıklı geçirilmesi sağlanabilir.

  Ayrıca gebelik öncesi danışma hizmeti kapsamında, anne adayının hamilelik sürecini etkileyebilecek hastalıklar yönünden de değerlendirilmesi yapılır. Şeker, kalp-damar hastalıkları, tiroid, hipertansiyon, guatr, böbrek ve karaciğer hastalıkları gibi önemli alanlarda, anne adayı medikal açıdan değerlendirilir.

  Ankara gebelik öncesi danışma hizmeti için kliniğimizle iletişime geçebilir ve Doç. Dr. Demet Kokanalı’dan randevu alabilirsiniz.

  Gebelik Öncesi Danışma Nasıl Yapılır?

  Gebelik öncesi danışma, alanında uzman bir kadın doğum hekiminin gerekli gördüğü test ve tetkiklerin uygulanması ile gerçekleştirilir. Yapılan bu tetkikler sonucunda, ortaya konulan mevcut durumun hamileliği etkileyebilecek yönleri değerlendirmeye alınır. Sonuca bağlı olarak, ebeveyn adaylarına gerekli görülen tüm konularda yönlendirmeler yapılır.

  Gebelik Öncesi Danışmanın Avantajları Nelerdir?

  Gebelik öncesi danışma kapsamında yapılan test ve tetkiklerle;

  • Anne ve bebeğin sağlığını, gebelik sürecinde tehlikeye atabilecek faktörler tespit edilir,
  • Tespit edilen mevcut risklere bağlı olarak, ebeveyn adayları gerekli kontrol ve tedavilere yönlendirilir,
  • Gebelik sürecinde anne ve bebek sağlığının korunabilmesi için gerekli olan tüm müdahaleler erkenden başlatılmış olur,
  • Doğumsal anomali riskleri en aza indirilir,
  • Gebelik süreci gibi doğumun da, daha sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilmesi mümkün hale gelir,
  • Ebeveyn adaylarından bebeğe geçme riski bulunan kalıtımsal hastalıkların tespit edilmesi ve gerekli önemlerin alınması sağlanır,
  • Anne adayı gebelik sürecinde karşılaşabileceği erken gebelik semptomları hakkında bilgilendirilmiş olur. Böylece, hamilelik süreci anne için daha sağlıklı ve kontrollü olarak ilerler.

  Erken Dönem Gebelik Belirtileri Nelerdir?

  Erken dönem gebelik semptomları, hamileliğin ilk üç aylık süreci olan 1. trimester döneminde sıklıkla rastlanan belirtilerdir. Bu belirtilerin ortaya çıkması, hamilelik sürecinin anne adayı için zorlaşmasına neden olabilir. Bu nedenle, karşılaşılması beklenen bu tür semptomların anne adayı tarafından bilinmesi ve bu sürece hazırlıklı olunması, gebelik sürecini olumlu yönde etkiler.

  Erken dönem gebelik belirtileri;

  • Özellikle sabahları yoğunlaşan bulantı ve kusma,
  • Baş dönmesi,
  • Göğüslerde şişlik, hassasiyet ve ağrı,
  • Halsizlik ve yorgun hissetme hali,
  • Sık idrara çıkma olarak karşımıza çıkar.

  Gebelik Öncesi Danışma Ankara Fiyatları 2021

  Gebelik öncesi danışma fiyatları, uygulanacak olan test ve tetkiklere göre değişiklik gösterebilir. Ancak, uygulanacak olan bu test ve tetkikler, ebeveyn adayı çiftin ihtiyaçlarına ve medikal durumuna bağlı olarak belirlenir. Bu nedenle, danışma süreci ve ücretler, çiftten çifte değişebilir. Ayrıca, gebelik öncesi danışma fiyatları klinikten kliniğe de değişebilmektedir. Ankara gebelik öncesi danışma fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için kliniğimizle iletişime geçebilir ve randevu alabilirsiniz.

  Şimdi Ara!
  Yol Tarifi