İdrar Kaçırma Tedavisi Ankara

  İdrar kaçırma tedavisi Ankara, her yaştan ve her cinsiyetten tüm bireylerde görülebilmekle beraber, ilerleyen yaşla birlikte, kadınlarda oldukça sık rastlanan bir sorundur. Üriner inkontinans olarak da adlandırılan idrar kaçırma, özellikle pelvik kaslardaki ve bağ dokusundaki güçsüzleşmeyle beraber ortaya çıkar. Gebelik ve doğum, özellikle zorlu doğumlar, ilerleyen yaş gibi faktörler, pelvik taban kasları ve bağ doksunu güçsüzleştirici bir etkiye neden olabilir. Menopoz sonrasında östrojen hormonunun artık üretilmemesi de, bu duruma neden olabilen faktörler arasındadır. İdrar kaçırmanın tedavisinde, pelvik kas ve bağ dokunun tekrardan sağlıklı çalışır hale getirilmesi amaçlanır.

  Yazımızın devamında idrar kaçırma ile ilgili detaylı bilgi bulabilirsiniz. Ankara idrar kaçırma tedavisi için kliniğimizle iletişime geçebilir ve Doç. Dr. Demet Kokanalı’dan randevu alabilirsiniz.

  İdrar Kaçırma Ankara Nedir?

  İdrar kaçırma, kadınlarda özellikle ilerleyen yaşla beraber ortaya çıkabilen bir sorundur. Hastaların sosyal ve psikolojik yaşantıları üzerinde oldukça olumsuz etkilere sahip bir problem olarak karşımıza çıkar. Hastalarda idrarın kontrol edilmesinde güçlük çekme, idrar tutmakta zorlanma, mesane kasları üzerinde denetim sağlayamama ve bunun sonucunda idrarı istemsiz olarak kaçırma görülür. Üriner inkontinans olarak adlandırılan bu durum, hastaları hem fiziksel yönden, hem de sosyal ve psikolojik açıdan olumsuz etkiler. İdrar kaçırma korkusu ile hastaların sosyalleşmekten kaçındığı, evden çıkmak istemediği durumlar ortaya çıkabilir. Bu durum, sosyal hayatın, iş ve okul yaşantısının sarsılmasına neden olur. Hastalarda, özgüven kaybı, sosyal fobi, anksiyete ve depresyon benzeri psikolojik rahatsızlıklar gelişebilir.

  İdrar Kaçırma Ankara Neden Olur?

  Tükettiğimiz besinlerin, böbrekler tarafından süzülerek atık maddelerin ayrıştırılması sonucunda oluşan sıvıya, idrar denir. Bu sıvı, idrar torbası olarak da bilinen mesane içerisinde birikir. Mesane, kas dokusundan oluşan, esnek yapıda bir organdır. İçerisinde biriken idrara bağlı olarak, esneyerek genişleme kapasitesi bulunur. Bu esneme kabiliyeti sayesinde, idrarın mesane içinde birikmesi, kişilerde baskı hissi oluşturmaz. Mesanenin ağzı, kaslar vasıtasıyla kapalı tutulur. Mesane kasları üzerindeki kontrol, beyin ve mesanedeki bölgesel sinir ağı sayesinde gerçekleştirilir.

  İdrar kaçırma problemi yaşayan hastalar, çeşitli nedenlere bağlı olarak, mesane kasları üzerindeki kontrollerini yitirirler. Bunun sonucunda, idrar kesesini kapalı tutan kaslar, istemsiz olarak açılır ve idrar kaçırmaya neden olur. Bu duruma neden olan başlıca faktör, mesane kaslarının güçsüzleşmesi ve bağ dokunun zayıflaması olarak karşımıza çıkar. Mesane kaslarının güçsüzleşmesi ve kişilerin bu kaslar üzerindeki denetimlerinin zayıflamasına neden olan başlıca faktörler ise;

  • İlerleyen yaş,
  • İdrar yolları enfeksiyonları,
  • Sistit benzeri üriner sistem hastalıkları,
  • Vajinal enfeksiyonlar,
  • Kadın hastalıkları nedeniyle geçirilen ameliyatlar,
  • Menopoz,
  • Sinir sisteminde ortaya çıkan hastalıklar,
  • Böbrek taşı,
  • Diyabet,
  • Fazla kilo,
  • Genetik faktörler,
  • Sigara ve alkol gibi zararlı maddelerin kullanılması olarak sıralanabilir.

  İdrar Kaçırma Tipleri Nelerdir?

  İdrar kaçırma problemi, üç farklı tipte ortaya çıkar;

  Sıkışma Tipi İdrar Kaçırma

  Mesane, hastaların kontrol edemediği bir biçimde, aniden kasılır. Bu durum, hastalarda ani bir idrara çıkma isteği ve sıkışıklık hissiyatı yaratır.

  Stres Tipi İdrar Kaçırma

  Öksürme, hapşırma, gülme, ağır kaldırma gibi belirli durumların sonucunda ortaya çıkan idrar kaçırmadır. Stres inkontinansı olarak da adlandırılır. İdrar kaçırma, mesane üzerinde baskı oluşturan hareketlerin sonucunda gerçekleşir. Genellikle mesanedeki bağ doku ve kasların zayıflaması nedeniyle açığa çıkan bir rahatsızlıktır.

  Mix Tip İdrar Kaçırma

  Hem sıkışma tipi, hem de stres tipi idrar kaçırmanın bir arada görüldüğü hastalarda ortaya çıkar.

  İdrar Kaçırma Tedavisi Nasıl Yapılır?

  İdrar kaçırma tedavisi, idrar kaçırmaya neden olan faktöre ve hastada görülen idrar kaçırma tipine bağlı olarak uygulanır. Tedavi süreci, pelvik taban kaslarının ve bağ dokusunun güçlendirilmesi üzerinedir. Hastaya belirli egzersizler verilerek, mesane kaslarının güçlendirilmesi sağlanır. Ayrıca, önerilen yaşam tarzı değişiklikleri ile mesanenin rehabilite edilmesi amaçlanır. Mesane rehabilitasyonu kapsamında, hastalara verilen mesane eğitimi ile idrara çıkma alışkanlıkları, hastalar için en doğru biçimde değiştirilir.

  İdrar Kaçırma Ankara Tedavisi Fiyatları 2021

  İdrar kaçırma tedavisinde, bu duruma yol açan faktörün tespiti oldukça önemlidir. Tedavi süreci, idrar kaçırmaya neden olan faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterir. Bu durum, tedavi fiyatlarının da farklılaşmasına neden olabilir. Ankara idrar kaçırma tedavisi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için kliniğimizle iletişime geçebilir ve randevu alabilirsiniz.

  Şimdi Ara!
  Yol Tarifi