Kadın Doğum Uzmanı Ankara

  Kadın doğum uzmanı Ankara, 6 yıllık tıp eğitimi tamamlayarak doktor olan ve sonrasında kadın hastalıkları ve doğum alanında uzmanlaşan hekimlere verilen unvandır. Jinekoloji uzmanı olarak da adlandırılan bu hekimler, eğitimleri süresince kadın üreme sistemi ve doğum uygulamaları hakkında detaylı teorik ve pratik bilgi elde ederler. Sonrasında ise birçok farklı kurumda, kadın üreme sistemine dair hastalıkların tedavisinde ve doğum alanında çalışabilirler. Kadın doğum uzmanları, devlet hastaneleri, özel hastaneler ve polikliniklerde çalışabilecekleri gibi, kendi kliniklerini açarak da hizmet verebilirler.

  Yazımızın devamında kadın doğum uzmanı hekimler ve çalışma alanları hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz. Kliniğimizle iletişime geçerek Ankara kadın doğum uzmanı Doç. Dr. Demet Kokanalı’dan tüm kadın hastalıkları ve doğum uygulamaları için randevu alabilirsiniz.

  Kadın Doğum Uzmanı Ankara Nedir?

  Ülkemizde, 6 yıllık tıp eğitimini tamamlayan hekimler, belirli bir alanda ihtisaslaşmak adına uzmanlık eğitimlerine geçiş yapabilirler. Beş yıl süren uzmanlık eğitimi kapsamında, kadın hastalıkları ve doğum alanında eğitim alan hekimler, kadın doğum uzmanı olarak görev alma hakkı kazanırlar. Kadın doğum uzmanlığı eğitiminde, hem kadın üreme sistemine dair hastalıkların tanı ve tedavisi hakkında, hem de gebelik ve doğum sürecine dair eğitim alınır. Bu eğitim, oldukça kapsamlı teorik ve pratik uygulamaları içerir. Eğitimini tamamlayan hekimler, tüm devlet hastaneleri ve özel hastanelerde jinekolog olarak çalışabilir veya kendi kliniklerinde hizmet verebilirler.

  Kadın Doğum Uzmanlığı Eğitimi Hangi Konuları Kapsar?

  Beş yıl süren uzmanlık eğitimleri süresince kadın doğum uzmanı adayı hekimler;

  • Gebelik süreci,
  • Normal doğum ve sezaryen doğum gibi doğum uygulamaları,
  • Kısırlık tanı ve tedavisi,
  • Kadın üreme sistemi hastalıkları,
  • Menopoz süreci gibi birçok farklı konuda eğitim alırlar.

  Kadın Doğum Uzmanı Hangi Hastalıklara Bakar?

  Kadın doğum uzmanı hekimler, kadın üreme sistemi ile ilgili birçok hastalığın tanı ve tedavisinde görev alırlar. Ayrıca, gebelik sürecinde ve doğumda başvurulan uygulamalar da, kadın doğum uzmanı hekimler tarafından gerçekleştirilir.

  • Yumurtalık kistleri,
  • Polikistik over sendromu,
  • Endometriozis ve çikolata kisti,
  • Adet düzensizliği,
  • Rahimde miyom ve polipler,
  • Kısırlık tanı ve tedavisi,
  • Düşük tedavisi,
  • Doğum kontrol planlaması,
  • Vajinismus gibi cinsel işlev bozuklukları,
  • İdrar kaçırma,
  • Tüp bebek tedavisi,
  • Doğal doğum,
  • Sezaryen doğum,
  • HPV ve genital siğil tedavisi,
  • Vajinal akıntı ve kaşıntı gibi birçok alanda tanı ve tedavi hizmeti verirler.

  Kadın doğum uzmanı hekimlerin hizmet verdiği diğer bir alanda, genital estetiktir. Vajinoplasti ve labioplasti gibi gittikçe artan sayıda kadın tarafından tercih edilen birçok jinekolojik estetik işlem, kadın doğum uzmanı hekimler tarafından gerçekleştirilir.

  Tüm kadın hastalıkları ve doğum uygulamaları için kliniğimizle iletişime geçebilir Ankara kadın doğum uzmanı Doç. Dr. Demet Kokanalı’dan randevu alabilirsiniz.

  Kadın Doğum Uzmanları Nerede Çalışır?

  Kadın doğum uzmanı hekimler, sağlık hizmeti veren birçok kurumda görev alabilirler. Devlet hastaneleri, üniversite hastaneleri, özel hastaneler ve özel kliniklerde çalışabilirler. Ayrıca, kadın doğum uzmanı hekimlerin, kendi kliniklerini açarak, hastalarına hizmet vermesi de mümkündür.

  Kadın Doğum Uzmanı Seçerken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

  Bir kadın doğum uzmanı hekime başvurulacağı zaman, hangi konuda hizmet talep edileceği önemli bir faktör olarak karşımıza çıkar. Örneğin, gebelik takibi ve doğum uygulamaları için bir kadın doğum uzmanına başvurulacaksa, ortalama 9 aylık bir sürecin birlikte geçirileceği unutulmamalıdır. Böyle uzun bir sürecin sağlıklı geçirilebilmesi için hekim ve hasta arasında kurulan iletişimin kuvvetli olması gerekir. Hekimin tüm süreç hakkında, hastaya detaylı ve açıklayıcı bilgiler vermesi, hastanın tüm tanı ve tedaviler hakkında yeterli bilgiye sahip kılınması gerekir. Ayrıca, hekimin hasta öyküsünü dinleyerek, hastanın medikal durumu hakkında detaylı bilgi elde etmesi, tanı ve tedaviyi kolaylaştırıcı bir etki sağlar. Bu nedenle, hastanın hekim tarafından etkili, işlevsel ve açık iletişime yönlendirilmesi önemlidir.

  Kısırlık tedavisi gibi konularda ise hekimin, güncel gelişmeleri takip ediyor olması oldukça önemli bir faktördür. Günümüzde kısırlığın tedavisinde, tüp bebek gibi üremeye yardımcı yöntemlerle oldukça başarılı sonuçlar elde etmek mümkündür. Kısırlık tedavisi için başvurulan bir kadın doğum uzmanının, üremeye yardımcı bu yöntemler hakkında bilgili ve deneyimli olması tercih edilmelidir.

  Kadın Doğum Uzmanı Ankara Muayene Fiyatları 2021

  Kadın doğum uzmanı hekimlerin muayene fiyatları, klinikten kliniğe değişebilir. Muayene esnasında gerçekleştirilecek test ve tetkikler de ücretlerin farklılaşmasına neden olabilir. Ankara kadın doğum uzmanı muayene fiyatları hakkında detaylı bilgi için kliniğimizle iletişime geçebilir; randevu alabilirsiniz.

  Şimdi Ara!
  Yol Tarifi