Kısırlık Tedavisi ve Tüp Bebek Ankara

  Dünya Sağlık Örgütü tarafından, bir yıl düzenli ve korunmasız cinsel ilişki yaşanmasına rağmen gebeliğin oluşmaması, kısırlık olarak tanımlanır. Tıbbi terminolojide infertilite olarak bilinen kısırlık, hem kadınlarda, hem de erkeklerde görülen bir problemdir. Düzenli ve korunmasız cinsel ilişkinin bir yıl boyunca sürdürülmesi sonucunda, %85 ihtimalle gebelik gerçekleştir. Ancak, bazı çiftlerde üreme sisteminde görülen sorunlar nedeniyle infertilite ile karşılaşılabilir. Kadınlarda yumurtlama döngüsünde açığa çıkan problemler, erkeklerde yeterli sayıda ve kalitede spermin üretilememesi, kısırlığa neden olur. Kısırlık tedavisinde, hızla gelişen teknoloji sayesinde, artık üremeye yardımcı tedavi yöntemlerinden yararlanmak mümkündür. Bu yöntemlerden biri olan tüp bebek tedavisi ile infertil çiftin çocuk sahibi olması mümkün hale gelmiştir. Yazımızın devamında kısırlık tedavisi ve tüp bebek hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz. Kısırlık tedavisi ve tüp bebek Ankara uygulaması için kliniğimizle iletişime geçebilir; Doç. Dr. Demet Kokanalı’dan randevu alabilirsiniz.

  İnfertilite Nedir?

  Toplumda kısırlık olarak da bilinen infertilite, doğal yollarla çocuk sahibi olmanın mümkün olmaması durumudur. Birçok farklı nedenle ortaya çıkabilen bu durum, günümüzde hızla ilerleyen medikal teknoloji sayesinde, tedavisi mümkün bir hale gelmiştir. Uygulanan üremeye yardımcı tedavi yöntemleri sayesinde, kısırlık problemi yaşayan bireylerin çocuk sahibi olması mümkün olmaktadır.

  Kısırlık nedenleri, kadın ve erkekte farklılık gösterir. Bu nedenlerin tespiti için infertil çiftin bir arada değerlendirilmesi gerekir. Çünkü nasıl ki çocuk sahibi olmak çifte özel bir olguysa, kısırlık da aynı şekilde ele alınması gereken bir problemdir. İnfertil çiftin uzman hekim tarafından değerlendirilmesi ile beraber, sorunun kaynağı tespit edilir ve buna uygun tedavi yöntemleri belirlenir.

  İnfertilite Nedenleri Nelerdir?

  Doğal yollarla gebeliğin oluşması için üreme sisteminin hem kadında, hem de erkekte sağlıklı ve işlevsel bir şekilde çalışıyor olması gerekir. Gebeliğin oluşması için;

  • Kadınlarda yumurtlama fonksiyonunun ve yumurta üretim sürecinin sağlıklı bir şekilde işliyor olması,
  • Erkeklerde yeterli sayıda ve kalitesi sperm üretiminin gerçekleşmesi,
  • Üretilen spermlerin yeterli hareketliliğe sahip olması ve yumurtayı dölleme kapasitesinin bulunması,
  • Yumurta ve spermin karşılaştığı ve döllenmenin gerçekleştiği fallop tüplerinde herhangi bir sorun olmaması,
  • Döllenmiş yumurtanın rahme tutunmasını engelleyen bir problem olmaması gerekir.

  Ancak, partnerlerin fiziksel yapısında meydana gelen sorunlar veya genetik faktörler nedeniyle, bu aşamaların herhangi bir noktasında problemlerle karşılaşılması mümkündür.

  Kadınlarda;

  • Yumurta rezervlerinin azlığı,
  • Yumurtlama döngüsünde meydana gelen problemler,
  • Yumurtalık kistleri,
  • Polikistik over sendromu,
  • Rahimde miyom veya poliplerin olması,
  • Hormonal bozukluklar gibi birçok faktör nedeniyle üreme sistemi sağlıklı bir şekilde çalışmıyor olabilir.

  Erkeklerde ise;

  • Spermde görülen morfolojik bozukluklar,
  • Yeterli miktarda sperm üretiminin olmaması,
  • Spermin yeterli hareketliliğe sahip olmaması,
  • Sperm kanalında tıkanıklık,
  • Testilere giden damarlarda genişleme,
  • Cinsel işlev bozuklukları gibi nedenlerle infertilite ortaya çıkabilir.

  Ayrıca, her iki cinsiyet için de ilerleyen yaş, infertilite olasılığını artıran bir faktördür. Sağlıksız beslenme, fazla kilo, alkol, sigara, kafein gibi zararlı maddelerin aşırı tüketimi, uyuşturucu ve uyarıcı madde kullanımı gibi nedenlerle de kısırlık ortaya çıkabilir.

  Kısırlık Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Kısırlık tedavisinde yararlanılan, birden fazla üremeye yardımcı yöntem bulunmaktadır. Çift için en uygun olan yöntemin belirlenmesi, infertil çiftin uzman bir hekim tarafından değerlendirilmesini gerektirir. Bu değerlendirme ile sorunun kaynağı tespit edilerek, en uygun tedavi yöntemleri ortaya çıkartılmış olur.

  Kısırlık tedavisinde sıklıkla başvurulan üremeye yardımcı yöntemler;

  • Ovülasyonun uyarılmasını sağlayan fertilite ilaçları,
  • Sperm kalitesini artırmaya yönelik ilaç tedavisi,
  • Sperm toplama,
  • Aşılama tedavisi ve
  • Tüp bebek tedavisi olarak karşımıza çıkar.

  Ankara kısırlık tedavisi ve tüp bebek yöntemi için kliniğimizle iletişime geçebilir ve Doç. Dr. Demet Kokanalı’dan randevu alabilirsiniz.

  Tüp Bebek Nedir?

  Tüp bebek tedavisi, döllenmenin laboratuvar ortamında gerçekleştirildiği bir üremeye yardımcı yöntemdir. Tüp bebek tedavisinde, anne adayından alınan yumurtalar, baba adayından alınan sperm hücreleri ile laboratuvar ortamında döllenir. Döllenen bu yumurtalar, anne rahmine yerleştirilerek gebelik başlatılmış olur.

  Yumurtaların, erkekten alınan sperm ile döllenmesi işlemi, mikroskop altında, mikroenjeksiyon yöntemi ile gerçekleştirilir. Gelişimin ilk aşamalarını laboratuvar ortamında tamamlayan döllenmiş yumurtalar, embriyo transferi ile anne rahmine yerleştirilir. Embriyo transferi esnasında kullanılan katater, anne adayının rahim ağzına yerleştirilir. Bu katater vasıtasıyla, embriyonun rahme transferi sağlanır.

  Kısırlık Tedavisi ve Tüp Bebek Ankara 2021 Fiyatları

  Kısırlık tedavisinde uygulanan yöntemler, çiftte mevcut olan infertilite nedenlerine bağlı olarak belirlenir. Bu nedenle kısırlık tedavisi ve ücretleri, çiftten çifte değişebilir. Tüp bebek fiyatları ise her klinikte farklı olabilir.  Ankara kısırlık tedavisi ve tüp bebek fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için kliniğimizle iletişime geçebilir; randevu alabilirsiniz.

  Şimdi Ara!
  Yol Tarifi