Laparoskopi Ankara

  Laparoskopi Ankara, iç doku ve organların detaylı olarak görüntülenmesini ve incelenmesini sağlayan bir yöntemdir. Laparoskop isimli bir cihaz kullanılarak gerçekleştirilen bu yöntem, genellikle laparoskopik cerrahi işlemlerin uygulanması amacıyla kullanılır. Laparoskopik cerrahide, hastaların batın bölgesine atılan küçük bir kesi ile ucunda kamera bulunan bir cihaz, karın içine yerleştirilir. Bu sayede, iç doku ve organların detaylı görüntüsü elde edilir. Elde edilen bu görüntü ekrana yansıtılarak, uzman hekim tarafından incelenir ve gerekli cerrahi işlemlerin yapılmasında kullanılır. Kadın hastalıkları alanında, rahim, yumurtalıklar, tüpler gibi kadın üreme sistemine dâhil organların incelenmesinde ve gerekli cerrahi operasyonların uygulanmasında, laparoskopiden yararlanılır.

  Yazımızın devamında laparoskopi hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz. Ankara laparoskopi ve laparoskopik cerrahi için kliniğimizle iletişime geçebilir ve Doç. Dr. Demet Kokanalı’dan randevu alabilirsiniz.

  Laparoskopi Ankara Nedir?

  Laparoskopi, batın bölgesindeki iç doku ve organların, hastalarda çok küçük bir kesi yardımı ile görüntülenmesini sağlayan bir yöntemdir. Kadınlarda üreme sistemine dâhil rahim, yumurtalıklar, tüpler gibi organlar da, laparoskopik yöntemle görüntülenebilir. Bu yöntemde, hastaların batın bölgesine, genellikle göbek deliği civarından, 1-2 cm boyutlarında oldukça küçük bir kesi atılır. Atılan bu kesiden içeriye, ucunda kamera ve ışık kaynağı bulunan laparoskop isimli cihaz yerleştirilir.

  Laparoskopi işlemi esnasında kullanılan, iki tür laparoskop bulunur. İçerdeki görüntüyü dışarı aktaran bir teleskop ve dış uçta bulunan kameraya bağlanan fiberoptik sistemden oluşan ilk tür, daha yaygın olarak kullanılır. İkinci tür ise kameranın iç tarafta kalan uca entegre edildiği bir sisteme sahiptir. Bu nedenle, dış uçtan herhangi bir kamera bağlantısı yapılması gerekmez. İç taraftaki kameradan elde edilen görüntü, doğrudan bağlı bulunulan ekrana yansıtılır.

  Laparoskopik Cerrahi Nedir?

  Laparoskop ile görüntüleme yapılarak gerçekleştirilen cerrahi müdahaleler, laparoskopik cerrahi olarak adlandırılır. Laparoskopik cerrahi operasyonlar esnasında, batın bölgesine diğer cerrahi aletlerin de içeriye yerleştirilebilmesi için iki veya üç adet daha kesi atılır. Bu sayede, açık ameliyata gerek kalmadan, gerekli olan cerrahi müdahalelerin yapılması sağlanır.

  Laparoskopik cerrahide, karın bölgesine atılan kesilerin boyutları 0,5 cm ile 2 cm arasında değişir. Toplamda üç veya dört adet kesi atılması yeterli olmaktadır. Laparoskopik port olarak adlandırılan bu kesi alanlarına yerleştirilen trokar isimli bir cihaz kullanılır. Yerleştirilen trokar sayesinde, cerrahi aletlerin içeriye giriş çıkışı yapılabilir.

  Ankara laparoskopi ve laparoskopik cerrahi uygulamalar için kliniğimizle iletişime geçebilir; Doç. Dr. Demet Kokanalı’dan randevu alabilirsiniz.

  Laparoskopik Ameliyat Nasıl Yapılır?

  Laparoskopik ameliyat esnasında, hastanın batın bölgesi, içeriye verilen karbondioksit gazı ile şişirilir. Bu sayede, görüntü alınması ve işlem gerçekleştirilmesi kolaylaşır. Ameliyat esasında hastalar, lokal veya genel anestezi altında oldukları için herhangi bir ağrı ve acı hissi oluşmaz. Genellikle, hastalara damar yolundan verilen sedatif ilaçlar kullanılır ve bu sayede hastalar, derin bir uyku halinde tutulurlar.

  Ameliyat esnasında ilk olarak, laparoskopun içeriye yerleştirilmesi için göbek deliği civarına bir kesi atılır. Sonrasında ise diğer cihazların yerleştirilmesi için gerekli olan kesiler, batın bölgesine atılır. Ameliyatlar genellikle üç veya dört kesi ile tamamlanır. Ancak nadiren de olsa, gerekli hallerde beşinci kesi de açılabilir.

  Laparoskopik Ameliyat Ne Kadar Sürer?

  Laparoskopik ameliyatlar, birçok farklı hastalığın tedavisinde başvurulan bir yöntemdir ve ameliyat esnasında, farklı bölgelerde cerrahi işlemler gerçekleştirilebilir. Bu nedenle, ameliyat süreleri gerçekleştirilecek olan işlemlere ve ameliyat bölgesine göre değişiklik gösterir.

  Laparoskopik Cerrahinin Avantajları Nelerdir?

  Laparoskopik cerrahi, açık ameliyata göre oldukça avantajlı bir yöntemdir. Kesi alanın küçük olması, ameliyat nedeniyle oluşabilecek komplikasyon ve enfeksiyon riskini azaltır. Operasyon esnasında kanamanın az olması da, önemli bir avantajdır. Hastaların ameliyat sonrasında iyileşme süreci, laparoskopik yöntemde açık ameliyata kıyasla, büyük oranda kısalır. Ayrıca, yara izi alanının küçülmesi, hastalarda ortaya çıkan estetik kaygıların da azalmasını sağlar.

  Laparoskopi Ankara Fiyatları 2021

  Laparoskopi batın bölgesinde bulunan ve kadın üreme sistemine dâhil birçok organda meydana gelen hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Bu nedenle, uygulanacak olan işlemler, hastada görülen şikâyetlere, görüntüleme ve cerrahi operasyon yapılacak bölgeye bağlı olarak değişir. Bu durum, fiyatların da gerçekleştirilecek işleme göre farklılaşmasına neden olur. Ankara laparoskopi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için kliniğimizle iletişme geçebilir ve randevu alabilirsiniz.

  Şimdi Ara!
  Yol Tarifi