Menopoz Tedavisi Ankara

  Kadınların yaşam döngüsü içerisinde, üreme kapasitesinin sonlanmasıyla geçilen döneme menopoz denir. Kelime anlamı açısından “son adet kanaması” anlamına gelen menopoz, kadınların yaşantısında oldukça önemli bir süreyi kapsar. Kadınlarda ortalama bir yaşam döngüsünün 3’te 1’lik süresi, menopoz sonrası dönemde geçer. Bu süreç, vücutta da önemli bir takım değişikliklerin yaşandığı bir süreçtir. Özellikle östrojen seviyesindeki düşüşe bağlı olarak, birçok rahatsızlığın ortaya çıkma potansiyeli artar. Menopozun, kadınlarda yarattığı psikolojik ve fiziksel olumsuzlukların azaltılabilmesi için menopoz tedavisine başvurmak mümkündür. Menopoz tedavisi Ankara, kadınlarda ortaya çıkan belirtilere bağlı olarak, hasta özelinde ve kişisel ihtiyaçları da göz önünde tutarak planlanan bir süreçtir.

  Yazımızın devamında menopoz tedavisi ile ilgili detaylı bilgi bulabilirsiniz. Ankara menopoz tedavisi için kliniğimizle iletişime geçerek, Doç. Dr. Demet Kokanalı’dan randevu alabilirsiniz.

  Menopoz Nedir?

  Menopoz, kadınlarda üreme fonksiyonlarının durduğu döneme verilen isimdir. Bu dönemde, üreme çağının bitmesiyle beraber, adet döngüsü ve regl kanamaları da kesilir. Yumurtalıklardaki folikül miktarında ve vücutta salgılanan östrojen hormon seviyesinde düşüş yaşanmaya başlar. Vücuttaki östrojen üretimi, menopoz döneminde, zaman içerisinde tamamen sonlanır.

  Dünyada menopoza girme yaşı, ortalama olarak 45-55 aralığındadır. Ülkemizde ise ortalamanın, 46-48 yaş olduğu görülür. 45 yaş altında menopoz sürecinin başlaması, erken menopoz olara adlandırılır. Kadınlarda erken menopoz görülme sıklığı, %10 civarındadır. Menopoza 40 yaşın altında girilmesi ise erken over yetmezliği olarak isimlendirilir. Ayrıca, kanser gibi hastalıkların tedavisinde yumurtalıkların alınması durumunda, cerrahi olarak menopoza girmek de mümkündür.

  Menopoz Dönemleri Nelerdir?

  Dünya Sağlık Örgütü, menopozu üç farklı döneme ayırarak tanımlar;

  Premenopoz Dönemi

  Menopoza dair ilk belirtilerin ortaya çıkmaya başladığı dönemdir. Adet kanamaları düzensizleşir. Premenopoz dönemi, birkaç aydan birkaç yıla kadar sürebilen bir dönemdir.

  Menopoz Dönemi

  En son adet kanamasının görüldüğü dönem, menopoz dönemi olarak adlandırılır. Menopoz kelime anlamı olarak da, son regl kanaması anlamına gelir.

  Postmenopoz Dönemi

  Son 12 aydır adet kanamasının görülmediği dönem, postmenopoz dönemi olarak adlandırılır. Menopozdan yaşlılığa kadar geçen süreyi kapsayan bu dönem, 6-8 yıl kadar sürebilir.

  Menopoz Belirtileri Nelerdir?

  Menopoz döneminde, kadınlarda östrojen hormon seviyesinde ve yumurtalıklardaki folikül miktarında azalma görülür. Buna bağlı olarak, vücutta birtakım değişimler ortaya çıkar. En sık karşılaşılan menopoz belirtileri;

  • Düzensiz adet döngüsü
  • Sıcak basması ve terleme,
  • Eklem yerlerinde ağrı,
  • Uyku düzeninde bozukluk,
  • Sinirlilik, endişelilik ve kaygı hali,
  • Duygu durumunda ani değişimler,
  • Ağız kuruluğu ve diş eti hastalıkları,
  • Kabızlık,
  • Östrojen seviyesindeki azalmaya bağlı olarak, kemiklerdeki mineral yoğunluğunun azalması ve osteoporoz,
  • Vajinal kuruluk ve cinsel ilişkide zorlanma,
  • Cinsel istekte azalma,
  • Rahim, vajina ve vulva gibi kadın üreme sistemine dâhil organların boyutlarında küçülme,
  • İdrara çıkma sıklığında artış, idrar tutmakta zorlanma, üretrada küçülme ve idrar kesesinde sarkma olması,
  • Metabolizmanın yavaşlaması ile beraber kilo artışı olarak sıralanabilir.

  Menopoz döneminde ortaya çıkan belirtilerin hayat kalitenizi düşürmesini engellemek için kliniğimizle iletişime geçebilir; Ankara menopoz tedavisi için Doç. Dr. Demet Kokanalı’dan randevu alabilirsiniz.

  Menopoz Tedavisi Ankara Nasıl Yapılır?

  Menopoza girilmesiyle beraber oluşan belirtiler, kadınların yaşam standartları üzerinde oldukça olumsuz etkiler yapabilir. Ayrıca, vücutta yaşanan bu değişim, birçok hastalığın ortaya çıkmasını kolaylaştıran bir süreci beraberinde getirir. Östrojen hormonunun, kadın bedeni üzerindeki koruyucu etkisinin ortadan kalkmasıyla beraber; kemik erimesi, kalp ve damar hastalıkları gibi birçok hastalığa yakalanma riski artar.

  Menopoz tedavisinde, vücuttaki hormon üretiminin azalmasının ortaya çıkardığı belirtiler, dışarıdan hormon takviyesi yapılması ile en aza indirilir. Hormon seviyesindeki düşüşün önüne geçildiği bu tedavi yöntemi, “Hormon Replasman Tedavisi” olarak adlandırılır.

  Hormon Replasman Tedavisi Nedir?

  Menopoz döneminde başvurulan bir tedavi yöntemi olan Hormon Replasman Tedavisi, hastaya düzenli olarak östrojen ve progesteron takviyesi yapılmasını içerir. Bu sayede, menopoz döneminde vücuttaki üretimleri azalan bu hormonların seviyelerinde düşüş olması engellenir.

  Hormon Replasman Tedavisi öncesinde, hastaların oldukça kapsamlı bir muayeneye alınması gerekir. Bu muayene esnasında, hastalara birçok test ve tetkik uygulanır. Uygulanan başlıca test ve tetkikler;

  • Pap-Smear testi,
  • Kan testi,
  • İdrar testi,
  • Mamografi,
  • Meme ultrasonografisi,
  • Kemik yoğunluğu ölçümü olarak sıralanabilir.

  Menopoz Tedavisi Ankara Fiyatları 2021

  Menopoz tedavisi fiyatları, klinikten kliniğe değişebilir. Ankara menopoz tedavisi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için kliniğimizle iletişime geçebilir ve randevu alabilirsiniz.

  Şimdi Ara!
  Yol Tarifi