Miyom Ameliyatı Ankara

  Miyom, rahimdeki kas dokusunda meydana gelen büyüme ile ortaya çıkan kitlelere verilen isimdir. Rahimde bulunan düz kas hücreleri çoğalarak, miyom oluşumuna neden olur. Genellikle iyi huylu olan bu kitleler, hastalarda bazı belirti ve şikâyetlere yol açabilir. Hastalarda şiddetli karın ağrısı ve regl sancısı, adet kanamasının normalden uzun sürmesi veya kanamanın çok yoğun olması, kısırlık gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Bu gibi şikâyetleri bulunan hastaların, kadın hastalıkları ve doğum uzmanı bir hekime başvurarak tedavi olmaları gerekir. Miyom tedavisi, genellikle hastadaki semptomlar dikkate alınarak gerçekleştirilen bir süreçtir. Hastalarda yaşam kalitesini düşüren ve hasta sağlığını riske atan şikâyetlerin görülmesi durumunda, miyom ameliyatına başvurulur. Miyom ameliyatı Ankara ile rahim içerisindeki miyomlar cerrahi tekniklerle çıkartılırlar.

  Yazımızın devamında miyom ameliyatı hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz. Ankara miyom ameliyatı için kliniğimizle iletişime geçebilir ve Doç. Dr. Demet Kokanalı’dan randevu alabilirsiniz.

  Miyom Nedir?

  Rahimde oluşan, genellikle iyi huylu kitleler, miyom olarak adlandırılır. Rahimdeki kas hücrelerinin çoğalması ile ortaya çıkan miyomlar, birçok hastada herhangi bir belirtiye yol açmaz. Belirti görülmeyen hastalarda, miyomlar rutin jinekolojik kontrol esnasında tespit edilebilir. Bu gibi durumlarda, miyomun düzenli olarak kontrol altında tutulması ve gözlemlenmesi gerekir. Ancak bazı hastalarda, miyom kaynaklı şikâyetler görülebilir. Karında ağrı, regl kanamalarının yoğun ve uzun süreli olması gibi problemler ortaya çıkabilir. Ayrıca, hastalarda miyom kaynaklı kısırlık ve düşüklerle de karşılaşmak mümkündür.

  Miyomlar, östrojen hormonuna bağlı olarak büyürler. Bu nedenle, genellikle üreme kabiliyetinin ortaya çıktığı ergenlik dönemi sonrasında görülürler. 35 yaş üzeri kadınlarda görülme oranı %20 olan miyomların, menopoz sonrasında, östrojen seviyesindeki düşme sonucu küçülmesi beklenir. Ancak, menopoz sonrası büyümeye devam eden miyomların, kötü huylu olma ihtimaline karşı kontrol altında tutulması önemlidir.

  Miyom Çeşitleri Nelerdir?

  Miyomlar, rahimde görüldüğü bölgeye ve yapısal özelliklerine bağlı olarak, farklı türlere ayrılır.

  Submuköz Miyomlar

  Rahim kas dokusunda, rahim içerine doğru uzanan miyomlardır. Yoğun kanamalara yol açabilirler.

  İntramural Miyomlar

  En sık karşılaşılan miyom türüdür. Rahmin orta tabakasında oluşur. Ağrı ve kanama şikâyetlerine yol açar.

  Subseröz Miyomlar

  Rahim dışındaki kas dokusunun büyümesiyle oluşur. Karnın bir tarafının daha şişkin görünmesine yol açabilir.

  Saplı Miyomlar

  Rahme, bir sap vasıtasıyla bağlı bulunan miyomlardır. Kendi etrafında döndüklerinde, şiddetli ağrılara yol açabilirler.

  Miyom Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Miyom tedavisinde, hastalarda görülen şikâyetlerin değerlendirilmesi önemli bir faktördür. Hastalarda herhangi bir şikâyete yol açmayan, yaşam kalitesini etkilemeyen, rutin jinekolojik muayenede tespit edilmiş miyomlar, genellikle yalnızca gözlem altında tutulur. Bu tür miyomların, kötü huylu olma ihtimaline karşı düzenli gözlem altına alınması genellikle yeterli olur.

  Yoğun veya uzun süren adet kanamaları, ağrı, kısırlık gibi problemlere yol açan miyomların ise cerrahi müdahale ile alınması gerekebilir. Genellikle hastaların %10’unda, yoğun şikâyetler nedeniyle miyom ameliyatına başvurulmaktadır.

  Ankara miyom ameliyatı için kliniğimizle iletişime geçebilir ve Doç. Dr. Demet Kokanalı’dan randevu alabilirsiniz.

  Miyom Ameliyatı Ankara Nedir?

  Miyom ameliyatı, rahimdeki miyomların cerrahi müdahale ile çıkartılmasıdır. Miyoma bağlı şikâyetleri yüksek derecede olan hastalarda ve miyomun kötü huylu olma olasılığı bulunduğunda başvurulan bir yöntemdir. Genellikle aşağıdaki semptomların varlığında, miyom ameliyatına başvurmak gerekir;

  • Şiddetli karın ağrıları,
  • Yoğun ve uzun süren adet kanamasına bağlı gelişen kansızlık,
  • Rahimdeki miyom nedeniyle böbrekte de genişleme ve ağrı olması,
  • Düzenli gözlem altında tutulan miyomlarda büyüme eğilimi tespit edilmesi,
  • Miyomun, embriyonun rahme tutunmasını zorlaştırarak, hamileliğe engel teşkil etmesi.

  Miyom Ameliyatı Ankara Nasıl Yapılır?

  Miyom ameliyatı, kapalı ve açık olmak üzere, iki farklı yöntemle gerçekleştirilir. Ameliyat öncesinde, ultrason ve MRI ile görüntüleme yapılarak, rahimdeki miyomun yeri ve boyutları tespit edilir. Genellikle, herhangi bir engel bulunmayan durumlarda, kapalı ameliyat tercih edilir.

  Kapalı Miyom Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Kapalı miyom ameliyatı, laparoskopik yöntemle gerçekleştirilir. Bu yöntemde, karında birkaç adet oldukça küçük kesi yapılarak, doku ve organların görüntülenmesi sağlanır. İlk olarak göbek deliği civarına atılan ortalama 1-2 cm’lik bir kesi ile görüntüleme yapılmasını sağlayan kamera, içeriye yerleştirilir. Sonrasında, yine ortalama 1 cm’lik iki veya üç kesi daha yapılarak, gerekli olan cerrahi aletlerin içeriye yerleştirilmesi sağlanır. Rahim içine ulaşılarak, miyomlar çıkartılır. Laparoskopik miyomektomi olarak da bilinen bu yöntem, komplikasyon riskinin daha düşük olması ve ameliyat sonrası iyileşme süresini de kısaltması nedeniyle tercih edilir.

  Ankara Miyom Ameliyatı Fiyatları 2021

  Miyom ameliyatı birden fazla yöntemle gerçekleştirilebilir. Bu nedenle, fiyatlar da farklılaşabilir. Ankara miyom ameliyatı fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için kliniğimizle iletişime geçebilir; randevu alabilirsiniz.

  Şimdi Ara!
  Yol Tarifi