Yumurtalık Kisti Tedavisi Ankara

  Yumurtalık kistleri, kadınlarda oldukça sık karşılaşılan problemlerdir. Genellikle hormonal düzendeki bozulmalar sonucunda ortaya çıkan bu kistler, içi sıvı, jelimsi bir madde ile dolu yapılardır. Büyük çoğunluğu iyi huylu olmakla beraber, bazı kist türlerinde habisleşme ihtimali bulunduğu için, yumurtalık kistlerinin mutlaka kontrol altında tutulması ve gerekli tedavilerin uygulanması önerilir. Düzensiz adet döngüsü, ara kanamalar, şiddetli regl sancısı gibi birçok etkiye yol açabilen yumurtalık kistlerinin tedavisinde, genellikle ilaçla tedavi yönteminden yararlanılır. Gerekli görüldüğü durumlarda, cerrahi müdahale de yumurtalık kisti tedavisinde başvurulan bir yöntemdir. Tedavi yöntemine karar verilirken, kistin boyutu ve hastada yol açtığı semptomlar göz önünde bulundurulur. Yazımızın devamında yumurtalık kisti tedavisi ile ilgili detaylı bilgi bulabilirsiniz. Yumurtalık kisti tedavisi Ankara için kliniğimizle iletişime geçebilir ve Doç. Dr. Demet Kokanalı’dan randevu alabilirsiniz.

  Yumurtalık Kisti Nedir?

  Yumurtalık kistleri, yumurtalıkların içerisinde veya üzerinde ortaya çıkan, içi jelimsi bir madde ile dolu olan kitlelerdir. Oldukça sık rastlanan bu kistler, genellikle iyi huylu ve küçük boyutludur; hastalarda çok bariz belirtilere yol açmayabilirler. Ancak, yumurtalık kisti nedeniyle adet düzeninin bozulması, regl kanamalarının yoğunluğunun artması ve şiddetli regl sancısı gibi istenmeyen durumlar ortaya çıkabilir. Bu gibi durumlarda, yumurtalık kisti tedavisi için kadın doğum uzmanı bir hekime başvurmak gerekir.

  Yumurtalık Kisti Neden Olur?

  Yumurtalık kistleri, genellikle hormonal düzendeki bozulmalar nedeniyle ortaya çıkar. Yumurtalıkların içerisinde, folikül ismi verilen kesecikler bulunur. Yumurta hücresini içerisinde barındıran bu kesecikler, belirli bir olgunluğa eriştiğinde çatlayarak yumurtayı açığa çıkartırlar. Ancak bu yumurtlama döngüsü, vücuttaki oldukça hassas hormonal düzene bağlı olarak gerçekleşir. Hormonal düzendeki bozulmalar, foliküllerin gerekli olgunluğa ulaşamamasına ve çatlayarak yumurtayı bırakamamasına neden olabilir. Bu durumda, çatlayamayan foliküller, zamanla kistleşerek over kisti olarak da bilinen, yumurtalık kistlerine sebep olur. Yumurtalıklarda bu şekilde kistlerin ortaya çıkması, hormonal dengenin daha da bozulmasına yol açar. Bunun sonucunda, yumurtlama sürecinin sağlıklı bir şekilde ilerlemesi gittikçe güçleşir ve tedaviye başvurmak gerekir.

  Yumurtalık kistlerine neden olan diğer faktörler ise;

  • Endometriozis hastalığı,
  • Hamilelik,
  • Pelvik enfeksiyonlar,
  • Kanserler olarak karşımıza çıkar.

  Yumurtalık Kisti Türleri Nelerdir?

  Yumurtalık kistleri, farklı nedenlerle ortaya çıkabilir. Kiste neden olan faktöre ve kistin yol açtığı belirtilere bağlı olarak, farklı yumurtalık kisti türlerinden bahsetmek mümkündür.

  • Genellikle hormonal dengedeki bozukluk nedeniyle ortaya çıkan folikül kistleri,
  • Yumurta hücresinin atıldığı korpus luteum dokusundaki farklılaşma ile oluşan kistler,
  • Rahim içi endometrial tabakanın yumurtalıklarda da oluşması ile ortaya çıkan endometriozis hastalığının sebep olduğu çikolata kistleri,
  • Kısırlık tedavisi gören hastalarda aşırı hormon salgısına bağlı olarak oluşan teka-lutein kisti,
  • Hamilelikte ortaya çıkan gebelik luteoması, karşılaşılan farklı yumurtalık kisti türleridir.

  Yumurtalık Kisti Belirtileri Nelerdir?

  Yumurtalık kistleri, küçük boyutlu olduklarında herhangi bir belirtiye neden olmayıp, kendi kendine geçme eğilimi gösterebilirler. Ancak daha büyük boyutlu ve zamanla iyileşme eğilimi göstermeyen kistler, hastalarda birtakım semptomların gözlemlenmesine neden olur.

  • Adet döngüsünde düzensizlik,
  • Şiddetli adet sancısı,
  • Regl kanamasının uzun sürmesi veya çok yoğun olması,
  • Karında ve kasıklarda ağrılar,
  • Karında şişlik,
  • Sindirim sistemi problemleri,
  • İdrar yolu şikâyetleri,
  • Bulantı ve kusma,
  • Ateş olarak karşımıza çıkar.

  Ankara yumurtalık kisti tanı ve tedavisi için kliniğimizle iletişime geçebilir; Doç. Dr. Demet Kokanalı’dan randevu alabilirsiniz.

  Yumurtalık Kisti Tedavisi Ankara Nasıl Yapılır?

  Yumurtalık kisti tedavisi, hastada görülen semptomlara bağlı olarak belirlenen bir süreçtir. Herhangi bir belirti ve rahatsızlığa yol açmayan kistlerde, düzenli kontrolle kistin gözlem altında tutulması yeterli olabilir. Ancak hastada adet düzensizliği gibi belirtiler açığa çıktığında, tedavi yöntemlerine başvurmak gerekir.

  Yumurtalık kisti tedavisinde, hormonal dengeyi tekrardan sağlamaya yönelik ilaçla tedavi, en sık başvurulan yöntemdir. Genellikle doğum kontrol haplarından yararlanılan bu yöntemde, adet döngüsünün düzene girmesi sağlanır. Hormonal dengenin tekrardan kurulmasıyla, yumurtalıklarda görülen kistlerin zamanla küçülüp, yok olmaları beklenir.

  Büyük boyutlu veya düzenli takipte sürekli büyüme eğilimi gösterdiği tespit edilen kistlerde ise cerrahi müdahaleye başvurmak gerekebilir. 8-10 cm boyutuna ulaşmış, hastalarda şiddetli ağrılara yol açan kistler, ameliyatla alınabilir.

  Yumurtalık Kisti Tedavisi Ankara Fiyatları 2021

  Yumurtalık kisti tedavisi, hastanın medikal durumuna ve hastada görülen semptomlara bağlı olarak planlanır. Bu nedenle tedavi süreci ve fiyatları, hastadan hastaya değişebilir. Ankara yumurtalık kisti tedavisi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için kliniğimizle iletişime geçebilir ve randevu alabilirsiniz.

  Şimdi Ara!
  Yol Tarifi